Kлуб Балканка

Форум
Дата и час: 26 Апр 2024, 18:20

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 13 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 29 Окт 2014, 13:36 
Аватар
Offline

Регистриран на: 06 Мар 2014, 22:27
Мнения: 53
Изображение

На 27 Октомври 2014 г. сдружение Балканка сключи договор с Фондация институт "Отворено общество", в качеството ѝ на Оператор на Програма за подкрепа на неправителствените организации в България по ФМ на ЕИП 2009 - 2014 г.

Договорът е в изпълнение на проект от страна на Сдужение Балканка.

Име на проекта
Насърчаване на взаимодействието между НПО и държавни структури за възстановяване на автохонната балканска пъстърва в Рила планина

Тематична област
Устойчиво развитие и опазване на околната среда

Приоритет
Повишаване приноса на НПО за устойчивото развитие

Бюджет: 19 810 евро
Собствен принос 2 255 евро
Безвъзмездна финасова помощ 17 555 евро

Срок: 13 месеца


Кракто описание на проекта:
Балканската пъстърва е уникален автохтонен вид за България.Тя е преобладавала в повечето части на Рила, Пирин, Витоша и Стара планина.
Днес е изместена от внесения от чужбина зарибителен магериал от неместни пъстърви. Решението „Що е то БАЛКАНКА, УНИКАЛНА ЛИ Е и КАК ДА Я СЪХРАНИМ?” може да се постигне след генетични изследвания у нас.

Междусекторните взаимодействия ще доведат до предприемане на адекватни действия, даващи шанс на БАЛКАНКАТА да оцелее.
Целта на проекта е опазване и възстановяване на автохтонната балканска пъстърва. Проектът ще осигури участието на НПО в политиките за устойчиво използване на природните ресурси. Ще повиши приноса на НПО за опазването на биоразнообразието и застрашения вид.

РЕЗУЛТАТИ:
Изготвен Доклад с препоръки за мерки при опазване на пъстървата, насочен към МОСВ, ИАРА, НП, НПО, МИРГ, местни власти и др.; Наръчник за зарибяване с балканска пъстърва; Среща на заинтересовани страни за решения и съвместни действия за възстановяване на автохтонни пъстърви; Обсъден и приет механизъм за сътрудничество между НПО и ИАРА;Популяризиране метода „Хвани и пусни”; Повишена обществена информираност и ангажираност към проблема за изчезването на балканската пъстърва.

Основни целеви групи са вземащите решения и НПО.


Върнете се в началото
 Профил  
 
МнениеПубликувано на: 25 Май 2015, 11:23 
Offline

Регистриран на: 18 Мар 2014, 14:18
Мнения: 572
Програмата е в пълен ход.
Вчера присъствах на електроулов, като после се взима от рибката генетичен матриял за ДНК анализ.
Взима се и една люспа, защото се оказа, че по люспата може да се разпознае възрастта на рибката. Имало някакви годишни кръгове, по които се познавало.

Реките бяха невъзможни за риболов по традиционния начин.
По интересното е, че хванахме и сума главочи - за пръв път го виждам на живо и е голям майтап.

Още по-интересно - рибката се мери не до края на опашката, а до края на люспите в основата на опашката?
Обясних им, че е неправилно - понеже лишава риболовеца от няколко санта като допълнително основание за хвалби, но не ме послушаха.

Те малко клипове. На последния е главоча. Като имам време ще кача и снимки на него.

https://www.youtube.com/watch?v=h1VP3cEopNg

https://www.youtube.com/watch?v=pa52D52q4wc

https://www.youtube.com/watch?v=QICh2DycjCc

https://www.youtube.com/watch?v=QICh2DycjCc

https://www.youtube.com/watch?v=lGIKdU1LQvk


Върнете се в началото
 Профил  
 
МнениеПубликувано на: 25 Май 2015, 11:31 
Аватар
Offline

Регистриран на: 06 Мар 2014, 23:27
Мнения: 201
Местоположение: на реката !!!
Ето това е :)

Абе те пак щом не ги мериха оттам където изобщо започват люспите, че рибата щеше да е съвсем малка.

Главоча, ако не се лъжа също се казва и гулен и е дънна риба и очите са отгоре на главата

_________________
Риболовен клуб "Балканка"
http://www.balkanka.bg
Попивай красотата с очите и душата !!!
http://www.concept.bg


Върнете се в началото
 Профил  
 
МнениеПубликувано на: 25 Май 2015, 20:24 
Offline

Регистриран на: 18 Мар 2014, 14:18
Мнения: 572
Те го те и Негово величество Главочът:

Изображение

Изображение

Изображение


Върнете се в началото
 Профил  
 
МнениеПубликувано на: 27 Май 2015, 08:50 
Аватар
Offline

Регистриран на: 07 Мар 2014, 09:57
Мнения: 71
Току-що научих още нещо - досега разбирането ми за "главоч" бе по-различно, имайки предвид друг тип рибе, така показаното на снимката е добре разселено по долните течения на южните ни реки (по Тунджа и Велека определено си е у дома). Само дето там всички го знаят като речно попче. Ловил съм такива дзверове с размер над една мъжка педя, но не зная да стават по-големи от това.


Върнете се в началото
 Профил  
 
МнениеПубликувано на: 27 Май 2015, 11:10 
Аватар
Offline

Регистриран на: 06 Мар 2014, 23:22
Мнения: 196
Митко, в голяма грешка си :) Главоча е вид, който няма как да живее в долното течение на река. Това е вид на горните и чисти течения на реките, хранещ се с бентос. Обича води с ниски температури, условия подобни на пъстървовите. В момента вида е открит само в 5-6 наши планински реки и то не в голяма численост (подозирам, че може и другаде да излезе).

Знам ти за какво говориш и то си е наистина попче. В Дунавските притоци също се срещат попчета, като доколкото знам наличието им е тясно свързано с появата на един вид мида. Пенчо може да даде повече информация. Имай предвид, че за рибарите е речно попче, за науката са няколко вида попчета в българските реки.


Върнете се в началото
 Профил  
 
МнениеПубликувано на: 27 Май 2015, 15:42 
Аватар
Offline

Регистриран на: 07 Мар 2014, 09:57
Мнения: 71
Благодаря за разяснението, Ванка! Поне за мен това е полезно


Върнете се в началото
 Профил  
 
МнениеПубликувано на: 01 Юни 2015, 20:44 
Offline

Регистриран на: 06 Мар 2014, 22:50
Мнения: 93
Иван Пандъков написа:
Главоча е вид, който няма как да живее в долното течение на река. Това е вид на горните и чисти течения на реките, хранещ се с бентос. Обича води с ниски температури, условия подобни на пъстървовите.


Верно си е, има го и при черните мрени, само дето се храни основно с хайвер и то пъстървов. Яде като разпран а не наддава, само устата му става по-голяма. Знам един поток в който преди 30год. вреше от мряна, появи се главоч и мряната започна да изчезва, а сега има само главоч и тук там някоя лешанка, даже и раците почти изчезнаха. Рови в пясъка изключително умело и изкопава дупки по 7-8см. дълбоки за да се докопа до хайвера. А пъстървите трудно го улавят, защото плува на прибежки плътно до дъното, а като го нападнат се прилепва между камъните толкова плътно че не могат да го налапат.


Върнете се в началото
 Профил  
 
МнениеПубликувано на: 08 Окт 2015, 21:31 
Offline

Регистриран на: 18 Мар 2014, 14:18
Мнения: 572
Ето демонстрационното зарибяване по Хоби тв.
С благодарности към Кърцата и към телевизията.

В началото на новините е.
http://www.hobbytv.bg/index.php?p=news
Поздрави


Върнете се в началото
 Профил  
 
МнениеПубликувано на: 19 Окт 2015, 15:16 
Offline

Регистриран на: 18 Мар 2014, 14:18
Мнения: 572
Важно съобщение:

Както знаете, вече наближава краят на изпълнението на проекта за пъстървата.
В самия проект са включени още две неща:

1. Пресконференция за резултатите
2. Среща с всички държавни органи, имащи отношение по проблема.

Както ви е известно, парада ще командвам АЗ.

По т.1 - вероятна дата за пресконференцията е 27.10. Там може да не идвате, само който иска.
По т.2 - Сигурна дата е 30.10.2015г - петък, от 10 до 14 часа.

Там трябва да дойдете!
Трябва да кажете кои ще идвате, за да се направи сметка за залата, евентуално кетъринг и т.н.
Тия два въпроса са важни, заради кинтите.
Плюс тва е добре да дойдете - да скива държавата къв як клуб сме, и да не си мисли, че сме лаБава работа.

Крайно желателно е някой да помисли - дали не можем да заснемем второто събитие с камера.
Аз се сещам за един, ама ме е страх да го кажа, че и без това има друга важна задача в момента. Eдин доста дебел, без очила и не разбира нищо от компютри.

Надявам се да се сети сам. Иначе аз ще го подсетя, но в момента е малко неуместно. Като свърши другото - тогава.
Ако има някой друг, за който не се сещам - да се обозначи.

Който ще идва - да се обозначи тук в темата до утре.
Поздрави


Върнете се в началото
 Профил  
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 13 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
cron
Форума се задвижва от phpBB® Forum Software © phpBB Group
The content of this site is licensed under Creative Commons BY-NC-SA 3.0 License
Copyright (cc) Риболовен клуб "БАЛКАНКА" - Криейтив Комънс BY-NC-SA 3.0