Kлуб Балканка

Форум
Дата и час: 28 Мар 2024, 11:11

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 46 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 21 Юни 2018, 14:40 
Аватар
Offline

Регистриран на: 06 Мар 2014, 23:27
Мнения: 201
Местоположение: на реката !!!
Привет отново,

Разгледах снимковия материал и видях, че един репортаж липсва.

Останаха няколко часа време за риболов. Звъннах на Станката и докато се доуточним, вече пътувахме към реката. Пристигнахме със сърбеж в дланите. Всеки тръпнеше от момента, когато ще размахаме въдиците, в опит да се преборим с някой кефал. Обект този ден бяха кефалите. Щяхме да ги атакуваме с чъби воблери. Аз залагах на HZL, плиткогазещи, а Станката на друга марка със сходни размери.

Изображение

Разделихме се и се редувахме в участъците, където позволяваше замятане. Първият час и двамата без резултат, независимо хубавите риби, които виждахме и двамата. Дали от налягането или задуха, кефалите се носеха доста лежерно под водата. Засилваха се към поднесената примамка и след това продължаваха в друга посока. И ние с тях към следващото перспективно място. Газехме дълбоки треви и на моменти се загубвахме един друг. После отново се откривахме... Достигнахме до перспективно място. Спогледахме се и двамата. Погледнахме отново към реката. Забелязахме няколко по-тромави кефала да се припичат в един сектор. Теглихме чоп. Първи аз щях да стрелям. Имах право на 5 опита. Важното беше да презентирам примамката малко над кефалите. Рискувах да ги стресна в привечерните часове и да се разбягат. Първите няколко замятания подавах леко в страни, но ме подвеждаше лекия ветрец. След това замах и воблера докосна повърхността на водата 0,5-1 м пред тях. Все едно електричество премина през водата, защото всички риби също трепнаха. Поведох примамката и глутницата се спусна в атака. Един от всичките сгъна приятно въдицата е водата изригна. След недълга борба златиста риба около 35 см полегна в кепа, а усмивката се настани трайно на лицето :)

Изображение

Изображение

Няколко снимки и обратно във водата. Без ред на Станката. Зареди и той въдицата с един чъби воблер (мисля че Lucky craft) с единични куки. Заметна и веднага воблера беше проследен от охранен кефал, но единствено побутна примамката. Заметна още няколко пъти, но не искаха. Тъкмо да тръгваме и викам да заметна и аз отново. Първо приземяване и воблерът потъна в устата на борбена риба. Разхвърчаха се пръски във всички посоки, но въпреки напора, който оказваше, рибата я загребах с кепа. Красив кефал със златисти нюанси. Малко по-голям от предишния. Станката го измери 39 см. И каква мощна странична перка имаше младежът.

Изображение

Изображение

След това бързо пое към дълбокото да реанимира от борбата и натрупания стреса.

За съжаление малко по-нататък в местата посях вървежния воблер за деня :(

Сложих друг от култовите HZL. И при него имаше удари и закачания, но рибите бяха между 20-25 см. Ударите на големите липсваха въпросния ден. На едно от перспективните места с първо замятане се закачи кефал 25+, който реших да снимам. Тъкмо натиснах спусъка на апарата и рибата подскокна, откачи се и потъна във водата, но в същото време ме заши на една от тройките :( Добре, че рибата не беше на другата кука, ще жална ми майка тогава. Самите куки не са големи и контрите не са фрапиращи. Поради тази причина не съм ги и мачкал контрите. Но куката не излизаше. След 15 мин усилия и напъни с кохера, куката излезе. Поражения нямаше :) Заметнах и веднага се закачи риба. Бяха се успокоили за времето, докато правех интервенция по освобождаване.

Изображение

Изображение

До края на деня имаше още няколко атаки на хубави риби, но те само индикираха присъствие.

Събрахме въдиците и изпратихме реката с усмивка. В далечината облаците присветваха и ни караха да се разбързаме в крачките.

Върнатите риби ни чакат отново за среща някой ден
Поздрави и наслука до следващия път.

_________________
Риболовен клуб "Балканка"
http://www.balkanka.bg
Попивай красотата с очите и душата !!!
http://www.concept.bg


Върнете се в началото
 Профил  
 
МнениеПубликувано на: 12 Окт 2018, 15:53 
Аватар
Offline

Регистриран на: 06 Мар 2014, 23:27
Мнения: 201
Местоположение: на реката !!!
Здравейте,

Приключи сезонът на пъстървата за 2018, но не и спининговият риболов като цяло :)

Преди месец близо се отправих към голямата река да помятам около два - три часа. Пристигнах на реката с преповдигнато настроение, но бързо спадна след като реката беше бозава на цвят. Все пак направих няколко стотин замятания за час, но без резултат. Набързо прецених нещата, че вероятно и следващите 2 часа ще е същото положението. Извадих скритите козове, разтворих картата и погледът ми се спря на блатист участък. Газ към мястото. Пристигнах и обходих с поглед новото място, почесвайки се по брадата :) Докато си оправях багажа покрай мен мина каруца с двама тъмни субекта. Не беше тъмно все още, но лицата им бяха тъмни. Единият оборудван с въдица. Решил да търси щука ми се видя. Аз също. Но бидех изпреварен. Ново място, а и конкуренция вече. Както и да е. Имах на разположение час преди да се стъмни. Монтирах Mepps Lusox 3 и започнах стрелбата. На първото място се врътна хубава риба, но само за да ме раздразни. Малко встрани от мястото ме атакува и първата бебещука

Изображение

Снимка и обратно.

Поглеждах ромският колега какви ги върши. Не се застояваше дълго време на едно място и бързо се преместваше. Значи оставяше по някоя непроверена ниша и за мен :) Там и пробвах. Закачи се още една риба със сходни размери, а друга отново ме стресна. Този път без снимка.

Мястото беше страхотно. Водата спокойна и гладка като огледало, а на моменти тръстики се подаваха от нищото. Спрях се на новото място. Огледах се и заметнах навътре към едни подаващи се тръстики. Lusox-ите понякога летят много странно и се превъртат във въздуха, но този път примамката литна порфектно без да се отклонява от съпротивлението с въздуха. Цопна на 2 метра зад тръстиките. Поведах с амплитуди и блесната премина в близост до стръковете. Трепна въдицата за миг и се сгъна. От другата страна атакува по-хубава риба. Подскоци, придърпване и кратки прискърцвания на макарата. Мургавият колега, който мяташе на около 50 м встрани надигна поглед и бързо се приближи да гледа. На брега до мен приближи красива щука, чийто улавяне разтрепери рибарската душа :)

Изображение

Изображение

Красива риба 62 см, която след няколко снимки пое обратно пред опуления поглед на съседа рибар. Аз пуснах всички три уловени щуки, а той беше прибрал 2 риби.



Те така.

За час три уловени риби и две други атаки. Останах безкрайно доволен е зареден емоционално.

Поздрави и до скоро

Изображение

_________________
Риболовен клуб "Балканка"
http://www.balkanka.bg
Попивай красотата с очите и душата !!!
http://www.concept.bg


Върнете се в началото
 Профил  
 
МнениеПубликувано на: 23 Окт 2018, 15:35 
Аватар
Offline

Регистриран на: 06 Мар 2014, 23:27
Мнения: 201
Местоположение: на реката !!!
Здравейте,

В началото на месеца посетих една река, като всеки път адреналинът е на макс, в очакване какъв ли кефал ще атакува поднесената примамка. Така и този път. Единственото по-различно беше приближаващата се есен, която напомняше за себе си по златистите нюанси, които започваха да се прокрадват. Тишина и спокойствие и няколко часа насаме с любимото занимание.

Реката ми посрещна доста бистра и спокойна. На моменти излизаше ветрови вихър, който притичваше по повърхноста и караше рибите да са мнителни и напрегнали всеки един мускул, в очакване за избягат от появила се опасност. Виждаха се големи риби, които и най-малкото потрепване или невнимателно стъпване, съпроводено с издаден шум и веднага побягваха като луди. Все едно бях на риболов за пъстърва. Внимаваш с всяко едно стъпване.

Още в началото се закачи борбена риба, която разбунтува водата, но се откачи в движение. Бях екипиран с воблер убиец HZL. Дразнеше, както големите кефали, така също и малчуганите. Набързо се закачиха няколко такива, но големите все се откачаха, а атаки определено не липсваха. На едно от местата ме дръпна голяма риба, която доста настойчиво взе влакно от шпулата и нямаше спирка, но се откачи от няколкосекундната борба. Класна риба определено, която ме разтресе с тока, който премина през въдицата. Явно въпросния ден такъв ми бил късмета. Сборвахме се, но така и за снимка не стигахме :) Поне са там рибите, а това е достатъчно за мен. Към края на деня се престраши един от златистите кефали да захапе по-стабилно и да го извадя за снимка. Риба 40 см, която след няколко щраквания беше върната обратно в реката. Усмивката грейна на лицето.

За двата часа, които имах на разположение преди да ме обгърне мракаь около 15 риби. Една хубава, другите стандартни, и доста други удари. Някои от тях още си спомням по мощния удар, който нанасяха. Всички риби са върнати обратно във вълшебната река и изпратени с усмивка.

Поздрави и доскоро, а снимките по-долу ще оцветят описаното :)

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

_________________
Риболовен клуб "Балканка"
http://www.balkanka.bg
Попивай красотата с очите и душата !!!
http://www.concept.bg


Върнете се в началото
 Профил  
 
МнениеПубликувано на: 09 Ное 2018, 00:19 
Аватар
Offline

Регистриран на: 06 Мар 2014, 23:27
Мнения: 201
Местоположение: на реката !!!
Здравейте,

Тръгвам да натискам клавишите в момента и усещам гъделичкането по показалеца на лявата ръка. Има очертани рязки от зъбите на няколко борбени риби, с които се срещнахме за малко. При натиск с палеца преминават иглички :)

Времето отдадено на риболов беше доста ограничено. Направо да си го кажем точно 1 ч. и 15 мин преди всичко да се покрие с мрак. Отвори се кратък прозорец от свободно време за риболов и газ към мястото, на което бях сложил още от предишните дни знаменце на картата. Трябваше на няколко пъти да спирам колата, заради ремонт на пътя. Последното спиране продължи близо 5 мин. Разменихме няколко думи с отговорника с палката, който спираше идващите коли. Попитах го "Искаш ли ябълка?" В колата имах 7-8 червени ябълки. Отвърна " Абе искам, ама няма кой да ми даде". Подадох му една от торбата, а той се усмихна и я прибра в джоба. "По-късно ще я хапна, за да не ме гледат" рече той с усмивка, а аз потеглих с колата отново. Не след дълго пристигнах на плануваното място. Имаше преди две коли с плувкаджии, търсещи есенните щуки. Бяха заложили на стръв рибка, но нямах време да спирам и да ги разпитвам. Отдалечих се по-нататък и паркирах. Тревата беше с характурния за ноември сухо жълтеникав отенък. Зеленото беше дало ред на есенните краски. Шаварите също бяха сменили премяната, а папурите на места се бяха цъфнали. Премених се набързо и бях готов вече за стрелба. Клатушка или блесна? Блесна или джърк? И да се чудя и да се мая, нямах много време на разположение. Закичих в края на линията Mepps Lusox 3 и се приближих към водата

Изображение

Тишина и спокойствие. Огледах набързо и заметнах. Блесната цопна в спокойната вода и обитателите отдолу веднага се разтичаха през глава. 2-3 риби (вероятно щуки) направиха леки вълни. Куката взе, че подхвана подводно растение и се наложи да презаметна. Второ повеждане и атака на "огромна" щука от 40+ см щука :) Няколко снимки на красивия рибок и обратно във водата

Изображение

Изображение

Изображение

Преместих се в страни. Рибите определено бяха активни и се виждаше как атакуваха малките рибки и правеха леки плясъци. В страни на следващото място нова атака, но не се закачи. Няколко замятания в различни посоки и с дръпна по-хубава риба. Този път щука 62 см.

Изображение

Изображение



Усмивката грейна на лицето, а рибарската душа се развълнува от споходената слука. Час и малко риболов, но достатъчно да заредя батериите.

Изображение

Изображение

Колко му трябва на човек. Глъдка въздух, хубава гледка, песните на квакащите патици, които се крачеха във водата сред препядствията от подаващите се от водата тръстики. Това бяха местата и които целех. Рибите обикновено се скътаваха около тях и дебнеха поредната жертва. Така на момента се подразваха от преминаващата блесна и атакуваха. Закачи се и още една щучка 40 см

Изображение

Времето вече клонеше към своя край, колкото и да не ми се искаше. Дадох си още 10-15 мин и трябваше да сгъвам. Приближих до поредния участък и заметнах на няколко места и с учестен пулс следях как блесната с бавни обороти облавяше тъмните води. Блесната спря своя ход от атаката на поредната риба. Обаче дръпна по-сериозно и се опита да се освободи от парчето метал в устата. Виждаше се хубава борбена риба, която определено не й се излизаше на сушата при мен. Въдицата беше хубаво огъната от тежестта на красивата риба. Извадих я на брега. Красива щука 72 см. Душата не само грейна, а и засия от радост. За час и малко улових 4 щуки, като две от тях хубави борбени риби. Затварям очи и отново се пренасям на мястото. Направихме си снимки за спомен и кой откъде е. Тя във водата, а аз към колата. Разбрахме се да й извадя по-нататък общата снимка и да й я покажа.

Изображение



Клипът е на обратно и е малко по-тъмен, но важното е че рибата пое в правилната посока към свободата :)

Риболовът приключи, а аз останах безкрайно доволен от преживяната емоция, въпреки краткото време. Слънцето се беше скрило вече и ме приканваше и аз да потеглям.

Поздрави и наслука на всички колеги желая.

_________________
Риболовен клуб "Балканка"
http://www.balkanka.bg
Попивай красотата с очите и душата !!!
http://www.concept.bg


Върнете се в началото
 Профил  
 
МнениеПубликувано на: 27 Ное 2018, 16:15 
Аватар
Offline

Регистриран на: 06 Мар 2014, 23:27
Мнения: 201
Местоположение: на реката !!!
Здравейте,

През изминалата седмица остана малко време за риболов. Тъкмо се нагласих и започнах да ловя и то взе, че се мръкна. Имах на разположение малко над час. Както винаги се случва дългата стрелка на часовника прави пълен оборот и трябва да прибирам такъмите. Но дори и за това малко време се потопих в магията на речния риболов и останах сам със себе си :)

Времето беше доста мрачно. Аха да завали, но задържа до края. Реката беше смъкнала градусите и вероятно кефалите нямаше да са толкова активни. Все пак е края на ноември. Листата по дърветата бяха опадали и жълтеникавите тонове на тревите вече бяха избледнели и сивееха. Въздухът беше влажен...

Изображение

Заложих както обикновено, когато търся кефали на топчести воблери HZL. Много ги харесвам, но най-важното е че и кефалите им налитат. В началото няколко изстрела на перспективни места, но нямаше атака или преследване. Макар, че беше доста сумрачно и трудно можеше погледът ми да прозре под водната повърхност. Имаше лек ветрец, което не беше хубаво. Трябваше да замятам леко в страни, за да мога да достигам желаните места. За малко да загубя воблерът. Първо заложих на един с тъмни краски и златисти страни. Той обаче е резултатен в летните месеци. Смених го с други два, които ги редувах. Единият беше жълтеникаво кафяв, а другият жълтеникаво червен. И нещата потръгнаха. Първо атакува мощна риба, която искаше да изтръгне въдицата от ръцете ми. Плавна проводка и водата изригна. Поведе ме малко, но се откачи :( Видях рибата как се врътна под водата и блесна люспената й премяна. Голяма риба. Преместих се леко в страни и отново изстрел. HZL-то цопна и поведох. Под водата трепна хубава риба и се засили към примамката. Нея не я виждах, но повърхността на водата се раздели на вълни. Хубав красив кефал напъваше от другия край. Риба 39 см. Няколко снимки в това хубаво меко есенно време и го върнах във водата.

Изображение

Изображение

Изображение



Усмивка кацна на лицето

Заметнах на съседното място. Отдолу се разбягаха хубави риби, но не атакуваха. Престраши се скромен кефал, на който му казах да порасне повече и ще го снимам след няколко години.

Времето за риболов отново клонеше към своя край. Имах на разположение 15-20 мин преди да се стъмни съвсем. Преместих се на ново място. Притаих дъх и огледах терена. Обикновено набелязвам мястото, къде да презентирам примамката. Обикновено първото мятане често е решаващо. Заметнах. Воблерът литна някъде 15-на метра и се приземи в спокойната вода. Докосвайки повърхността все едно ток премина под водата. Риба също трепна от тъмните талази. Поведох с учестен пулс от очакваната атака и наистина водата избухна от удара на хубавия борбен кефал. Сборихме се подобаващо и тъкмо полегна в кепа и воблерът се откачи. За миг и рибата щеше да излезне победител. Страхотен охранен и красив кефал, който беше запазил есените си краски. 45 см точно :) Няколко снимки и хоп обратно в леговището.

Изображение

Изображение

Изображение



Рибата я пуснах обратно и стана време да се прибирам. Страхотен завършех за календарната 2018 година (може и друг прозорец да има, ама да видим). Заредих се много от този излет, пък дори и продължил толкова кратко. Уловени три риби и изтървана по-голяма и от последната.

Поздрави и наслука

_________________
Риболовен клуб "Балканка"
http://www.balkanka.bg
Попивай красотата с очите и душата !!!
http://www.concept.bg


Върнете се в началото
 Профил  
 
МнениеПубликувано на: 02 Дек 2019, 22:38 
Аватар
Offline

Регистриран на: 06 Мар 2014, 23:27
Мнения: 201
Местоположение: на реката !!!
Здравейте приятели,

Преди месец близо спретнах вълнуващ риболов. Не смятах, че ще е последният за годината, но уви така изглежда.

Пристигнах на реката с доста преповдигнато настроение и трепетно вълнение. Всеки път е така, когато отивам за риба. Дали причината беше, че последната година доста по-рядко се отдаваше и възможност за любимото хоби. Затова трябва да се радваме на всеки момент и да го оценяваме.

Цел на риболова бяха есенните кефали. Надявах се да не са се групирали още, като индикация за противното беше все още топлото време... Премених се със скороста на светлината и препасан с риболовната "сабя" се впуснах да издирвам рибите. Издаваха присъствието си с леките кръгове, които правеха. Внимателно подходих към първото място. През очилата можех да видя как се придвижваха хубави риби, които накараха пулсът да се учести :) Закичих обичайните HZL кранк воблери и сменях единствено цветовете, докато нацеля предпочитания цвят. Днешният ден, рибите обръщаха внимание като че ли на нещо със синкави нотки. На такъв воблер останах и до края на дългият 2,5 ч риболов. Та замятайки го на далечно разстояние и с неравномерна проводка го гмурнах под повърхноста. Заигра там той и веднага беше атакуван от кефали със среден размер

Изображение

Така няколко на брой, докато не се наплашиха и трябваше да сменя мястото с ново. Чуваше се писъкът на някоя птица или вятърът поклащаше клоните на дърветата около мен. Листата на дървета плахо се бяха заесенили, но определо чакаха времето да застудее още. Други хора не срещнах докато се придвижвах и това беше добре. Бях само аз. Рибите се очакваше да са спокойни. Нужно беше леко да ги изненадвам. На едно такова място се предполагаше много точно подаване на примамката, защото рискувах или да се закачи на някоя надвиснала клонка на отсрещния бряг, или на подаващо се водно разстение. Стрелях правилно, като трябваше да се преборвам и с леките пориви на вятъра, но въпреки това надогаждах ситуацията. Тъкмо кранкът докосна повърхноста на водата и ток премина в близост. Водата трепна от хубавата риба в близост. Тя бързо атакува и водата изригна в плясъци. Хубава, страхотна риба, и голяма, която вдигна адреналинът на макс и се откачи веднага след това :( Втори път не повтори. Трябваше наново да се местя, защото колкото и пъти да обстрелвах, не се появи. Придвижвах се сред джунглата от растения до следващото място и един охлюв привлече вниманието ми.

Изображение

Изображение

Тъкмо се нагласих да го снимам и една буболечка се появи и го възкачи. Сякаш да ми каже да внимавам какво правя с него. Дребни елементи, които са постоянно около нас.

Стигнах до място, което изглеждаше перспективно. Придвижих се като партизанин, опитвайки се да е максимално безшумно. Нагласих се и преди да замахна огледах повърноста. Виждаха се хубави риби, които се спотайваха зад някое растение и махаха нежно с опашки. Литна воблерът и само като докосна повърхноста, изкраха акълът на рибите отдолу. Разстичаха се като акули, преддвкусвайки поредната им жертва. Един след друг кефалите се надпреварваха да атакуват или блъскат примамката. Увисна в края на линията хубав кефал, който се откачи. Последва го следващ по-малък, който излезна за снимка, преди да поеме обратно в укритието.

Изображение

Изображение

Последва и втори и трети и т.н.

Изображение

Изображение

Изображение

За половин час постоянен дуел с рибите. Големите обаче излизаха победители същия ден, защото постоянно се откачаха. Нали и контрите мачкам, но поне бяха там рибите. Пулсът ми се беше учестил доста и усещах ударите на сърцето ми от вълнение. Страхотна емоция да наблюдаващ как рибите атакуват под водата и как се разхождат развълнувани. Явно този момент ще ми държи влага зимните месеци.

Светлината лягаше ниско и страхотни цветове се откриваха пред мен. Много ги обичам тези красоти, когато се покажат пред погледа

Изображение

Изображение

За няколкото часа имах 15 риби. Липсваха трофейните извадени. Само се сборвахме с тях за миг. Догодина живот и здраве отново. Всички риби си плуват обратно в реката, там където им е и мястото, а аз сеотправих към колата доволен и с усмивка. Чакаше ме преход до нея :)

Поздрави и наслука на всички

_________________
Риболовен клуб "Балканка"
http://www.balkanka.bg
Попивай красотата с очите и душата !!!
http://www.concept.bg


Върнете се в началото
 Профил  
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 46 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 1 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
cron
Форума се задвижва от phpBB® Forum Software © phpBB Group
The content of this site is licensed under Creative Commons BY-NC-SA 3.0 License
Copyright (cc) Риболовен клуб "БАЛКАНКА" - Криейтив Комънс BY-NC-SA 3.0