Kлуб Балканка

Форум
Дата и час: 24 Апр 2024, 01:56

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 223 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 23  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 10 Мар 2013, 16:08 
Аватар
Offline

Регистриран на: 06 Мар 2014, 18:00
Мнения: 165
Местоположение: София
Бат Димо, много добре си се представил...
Хич не е добре, когато няма време за риба...
Лично аз последните 4 месеца се скапвам от работа и не мога да се усмихна дори.

След няколкото ми опита тази година да запиша първата си рибка, вчера мисля се успях.
Получи се прекрасен риболов, в прекрасна компания - аз, Милен (тюлена) и чичо Христо (HZL) :mrgreen: :mrgreen:
Времето беше като по поръчка, мястото прекрасно, рекичката идеална.
Най-хубавото е, че я посещавам за първи път. Първият път винаги е супер :mrgreen:

Не мина много време и излъгах първата си рибка за сезона.
Тя пък взе, че се оказа златна :)

Изображение

Изображение

Уникална рибка! Пожелах си няколко желания.
Няколко секунди след това - хоп, троп и хайде обратно.



Реката:

Изображение

Вирчета:

Изображение

Изображение

Хванах още две рибки, които се освободиха сами и не успяха да позират пред фотото.
Всички останахме доволни. В реката има живот!
По-хубаво от това няма. Сега съм доволен и с мускулна треска :mrgreen:

_________________
Мариян Захариев (starlight)


Върнете се в началото
 Профил  
 
МнениеПубликувано на: 13 Мар 2013, 16:50 
Аватар
Offline

Регистриран на: 06 Мар 2014, 23:27
Мнения: 201
Местоположение: на реката !!!
Здравейте банда,

Сума месеци минаха без да се потопя като хората в пъстървовите дебри и докато се офлянквам и ето, че темата се раздвижила подобаващо. Поздрави на бат Димо и Мариански за страхотните репортажи. Накарахте кръвта ми да заври на петна.

Да не съм без хич и аз открих най-сетне с две петнисти рибки, които ме накараха да се усмихна с 24 каратова усмивка :mrgreen: Има ги рибките и това беше важното за мен, а и прекрасната тема трябва да се зарежда с доволна доза красоти :)

Та през изминалата седмица се понесох в командировка из страната и въдиците, и всичките му там пособия заеха достойно място в колата. Само трябваше да се спре някъде и да потренирам с примамките и упорството на пъстървите. За целодневен риболов не можеше и да става дума, но за около 2-3 часа общо за два дена се потопих отново в магията на пъстървовия риболов.

Реката ме посрещна с хладните си води и зеленикави нюанси.
Изображение

Изображение

Рано е за сандалите и затова бях екипиран с гумирания гащеризон. С преповдигнато настроение и усмивка на лицето се спуснах към реката и скрит зад едно дърво започнах да облавям с воблери. Смених една камара воблери, но в крайна сметка се ориентирах към един с нестандартна шарка. Куките още от миналата година с премачкани контри :) Заметнах го и след секунди въдицата се разтрепери приятно :mrgreen: Кепът от гърба веднага влезна в употреба, за да не вадя рибата от водата (подаръкът на бат Димо е неотлъчно с мен на гърба, закърпен вече и чакащ подвизи). Пъстървата красива балканка, която след кратка фотосесия и целувка пое обратно в хладните води. В рамките на допустимата норма около 24 - 25 см Сефтето за сезона :)
Изображение

Продължих надолу по течението и забелязах хубаво завихряне на водата. Заметнах в спокойната част със същият шарен воблер и още на първото прибиране се закачи още една балканиада, сходна на първата, която провери кепа на бързо и се отправи обратно в пенливите води.
Изображение

Краткото време, с което разполагах летеше бързо. Още повече, че и работа трябваше да се върши. Реших да заметна още няколко пъти и да прибирам инвентара по колата. Но за зла беда се оплетох в едни треви около брега и докато откачах воблера от заплитането, куката реши да пробва и пръста ми. Забоде се стабилно в него, но след известна манипулация средният пръст беше отново свободен :) Добре, че контрите са смачкани, в противен случай щях да продължа командировката из страната с примамка на ръката. Явно вървежен воблер :) щом и мен ме атакува успешно. Блесните пасуваха през деня, а именно на част от тях съм подменил тройките с единични куки.

Поздрави и наслука на всички колеги :-D

_________________
Риболовен клуб "Балканка"
http://www.balkanka.bg
Попивай красотата с очите и душата !!!
http://www.concept.bg


Върнете се в началото
 Профил  
 
МнениеПубликувано на: 20 Мар 2013, 23:43 
Аватар
Offline

Регистриран на: 06 Мар 2014, 23:27
Мнения: 201
Местоположение: на реката !!!
Привет колеги,

Днес поех наново в командировка из България и хоп, въдичарските такъми заеха обичайното си място в багажника на колата. Гледам прогнозата днес я дават за слънчево и топло време, а от следващия ден с гръмотевици и дъждове. Нямаше какво да му мисля. Отметнах малко ангажименти и отделих няколко часа за релакс сред планинските потоци :)

Реката беше предварително избрана още от предишния ден и още от сутринта нямах търпение да се потопя в хладните й води. Реката ме посрещна с красивите си извивки, лъкатушеща сред планинските гънки, провирайки се сред паднали дървета, образуващи дива джунгла и вливайки се от вир във вир, които само чакаха да заметна.
Изображение

Бях екипиран с две въдици. Едната на спининг, а другата на стръв, като резервен вариант :mrgreen: Намъкнах се в рибарския гащиризон, за което съжалих по време на риболова, че не бях с по-късите ботуши. Такова запарване се получи, че все едно бях газил направо в реката... В самота начало бях яхнал каръшките изпълнения. То не бе подхлъзване и залитане, оплитане на влакна, закачане в коренища и какво ли още не. На едно място викам ще пробвам на стръв, че рибите нещо пасуваха и нямаше и подгонване. Заметнах срещу течението и следях индикатора, който се носеше по водните гънки, а примамката долу обикаляше потопените големи камъни, основата на дълбокия бързей. Индикатора изчезна и засякох. Във въздуха подскокна мерна американка, която се откачи още в полета си. Значи има все пак рибки :) Продължих нагоре срещу течението, като редувах въдиците и примамките на спининга. Смених една камара блесни, докато нацелих една по-успешна (Моска). А местата следваха едно след друго. Всяко по-красиво от предходното
Изображение

Изображение

И рибки се появиха, но първо започнах с американки (около и под нормата) и след това завърших с балканиадите (със същите мерки):)
Изображение

Незнам защо продължават да зарибяват с американки при положение, че в реката има балканки. Направо унищожават реките по този начин. :shock: Снимах само една от пъстървите от далечния континент независимо, че се уловиха около 10-15 риби. Търсех красивите балканки, но явно трябваше още маане на гащи и пробване на всяко перспективно място, а те спиращи дъха
Изображение

И ето, че се появи и първата местна риба около 24-25 см, която с предварително охладена ръка, беше освободена от примамката и след снимка и целувка я изпратих обратно при потопените камъни

Изображение

А на това място, с няколко замятания на стръвната въдица предизвиках красива борбена балканка със скромни размери, която беше веднага върната обратно в убежището
Изображение

Изображение

Усмивката започна да грее на лицето ми, защото целта на днешния риболов започна да се появява на всяко перспективно място. Не съм снимал всяка една уловена риба, за да не ги стресирам допълнително, а и време нямаше да остане :) Местата започнаха да стават все по-обрасли и на моменти трябваше да си проправям път като партизанин

На ето това място, точно под падналото дърво имаше завихряне на вода и дълбочина над половин метър.
Изображение

Заметнах блесната и имах няколко вяли удара, но определено беше риба. Но престана. Викам си ще я излъжа с ручейник и на второто прокарване балканката беше налице, с красиво нашарено тяло. Мъничка, но я върнах обратно с молба да се срещнем по-нататък и да се е охранила :) Такава красота само!
Изображение

Продължавах напред, а времето летеше като бясно. Като съм за риба стрелките се въртят като бесни и минутите летят една сред друга, като миг.
Продължих още напред срещу течението, но се виждаше, че риболовът е към края си :(

На последните места хванах и последната риба за деня
Изображение

Изображение

Изображение

Равносметката. Уловени около 25 пъстърви за около 4 часа. Всяка една пъстърва е върната веднага след улавянето, като на част от тях има и снимка "парспортен" формат. Блесни и воблер с премачкани контри, на стръв все още с контра ;)
Американки/балканки - 60/40
Големи нямаше (може и да ги нямаше, но знае ли човек :D ) Болшинството риби са уловени на стръв. Пробвах и на блесни с единична кука, но нямах и атака. Може и блесната да не е била интересна днес, на факт, че не успях да проверя дали работи ефективно примамката. На воблер само 2 риби.

Равносметки много, но най-важен е кефът от допира до природата и потапянето в магията на пъстървовия риболов, която специално мен ме зарежда с дни напред.

Поздрави и наслука :)

_________________
Риболовен клуб "Балканка"
http://www.balkanka.bg
Попивай красотата с очите и душата !!!
http://www.concept.bg


Върнете се в началото
 Профил  
 
МнениеПубликувано на: 29 Мар 2013, 19:57 
Offline

Регистриран на: 18 Мар 2014, 14:18
Мнения: 570
Петък – 29.03.2103.
Без думи:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение





Изображение

P.S.
Не може без думи съвсем.
Първо – ебаси тъпите синоптици. Дъждът ме съдра – вместо да е с кратки слаби превалявания, и беше 3 градуса макс – вместо 12 ???! За кво са им тия сателити, не знам. Ако фъргат боб, по ша познават!

Второ – изтървах мнооо яка риба. Ебаси тъпия смотан левак!
Три пъти ми кълва. И се бориме по минута – две, и се откача. И тоя миг се сещам, че Мишо и Лъчо едно време ми дадоха безценен съвет – да съм ги засичал?!!!
Е, на четвъртото спиране на линията – така засекох зверски, че се бех леко изнервил. Ама тоя път се оказа, че не съм познал и не е била Тя. И линията отсвири у един клон на седем метра високо, та шчупих и връо, докато откачах.
Обаче я знам къде е.... и догодина ша си говориме пак!
Затрих си и основния кукоизваждач.... На сичко отгоре пак си накиснах заднико, докато снимах единийо клип.
Абе въобще – Кеф. Добре че фанах некоя друга риба.... Но нема го науча тоя риболов и тва си е.

Сега – аре чао, че водката ша се стопли. Наздраве!


Върнете се в началото
 Профил  
 
МнениеПубликувано на: 18 Апр 2013, 20:25 
Аватар
Offline

Регистриран на: 06 Мар 2014, 23:27
Мнения: 201
Местоположение: на реката !!!
Изминаха няколко седмици от последния ми риболов на пъстърва и ето, че вчерашният ден беше посветен за няколко часа на любимото занимание :)

Понесох се с колата към една от работните дестинации, а риболовните такъми неотлъчно с мен в багажника. Работата не спираше, но все пак бях решил да отделя 2-3 часа и да се потопя в магията на пъстървовия риболов в красива планинска река. Мястото беше предварително избрано в предвид маршрутът ми на пътуване. Работа, работа, но цял ден ми се привиждаха риби по непристъпни и девствено красиви места и замятания на въдицата. Ето че моментът за риболов наближи, а аз се приближавах все повече към реката. Бях се я набелязал още от миналата година и ето, че след един от завоите тя се приближи, а тя ми се усмихна гънейки се и лъкатушейки сред скалите :) С изненада обаче установих, че е по-голяма от нормалното й ниво, а затова вероятно бяха допринесли валежите от предишния ден. Набързо оправих такъмите, които се състояха в риболовния елек, въдицата на спининг и фотоапарата на гърба, а също и кепът закачен гърба за всеки случай. Поради незнам каква причина риболовните ботуши бяха в София, а не с мен (абе знам каква е причината, но както и да е). Летните сандали обаче бяха в колата и искам неискам трябваше да ги сложа на краката (не правете така толкова рано през годината). Сложих и вълнените чорапи, за някаква "топлина" и се понесох. А реката повече от прелестна, виеща се и премятаща се от вир във вир.

Изображение

На едно такова място спрях за малко и се любувах на красотата на природата. Листата на дърветата едвам бяха напъпили, а някои се бяха показали вече, но определено още малко и всичко ще се облече в зелена премяна... Направих едно пресичане на реката, а тя както се предполагаше беше и доста прохладна :? Започнах на блесни, като редувах една след друга всякакви варианти. Преминах и на воблери като изредих една камара доказали се в боя примамки, но нищо. Не само това, ами нямах и подгонване, което да стопли рибарското сърце. Затова пък гледките следваха една след друга, а те спиращи дъха :) какво му трябва на човек. Малко радост от досега с природата, откриваща пред погледа красота след красота.

Изображение

Времето напредваше, а и часът вече минаваше 19.00 ч, а нямах все още дори и подгонване :( Направих кръгом на 180 градуса и обратно в посока на колата, замятайки този път в посока срещу течението. И ето рибите започнаха да се появяват. Разбира се не закачени на примамката, а прибягвайки във вировете. Красиви петнисти балканки в диапазона от маломерни до риби с прилични размери до към трийсетака и усмивката се върна на лицето. Значи реката е все пак жива, дори и без да имам уловена риба. Престанах да сменям примамки през няколко замятания и останах единствено на Пантер Мартин 6. Рибите започнаха да преследват блесната, но само с цел разузнаване :) и така имах възможност да наблюдавам колко са големи и какво правят. Забавях оборотите и те също, ускорявах и те с мен. По едно време взе една, че удари, но без да се закачи. Ето на това място близо до дупката на снимката

Изображение

За мен беше важно, че рибите са там и проявяват интерес, дори и от любопитство :) Вече минаваше 20.00 ч и цветовете започнаха съвсем да се приглушават. Чуваше се единствено шумът на реката и тишината, която беше около мен. Дори и клончетата на дърветата не помръдваха притаени от приближаващата нощ. Ударите на пъстървите зачестиха, но само плахо опипваха почвата. Нямах стръв със себе си, за да пробвам дали биха се излъгали на жива примамка. Стигнах до един красив бързей с дълбочина около метър и нещо и започнах да мятам в началото на бързея и с бързи обороти на макарата придавах нужната игра на блесната, а пъстървите я следваха и плахо попипваха. На едно от замятанията се закачи борбена балканка към 30 см по мое наблюдение, но само разтресе върха на въдицата и я видях как се превъртя под водата, но уви. Светлината около мен беше съвсем приглушена, а гънките на водата и аромата на настъпващата пролет и мястото, на което се намирах ме накараха да се потопя в магията отново на този риболов. Сетивата ми бяха доста изострени и усещах самото място. Може би и поради факта, че и краката ми бяха достатъчно вкочанени засилваха това чувство, но определено като затворя очи все едно съм още там горе в планината и усещането е същото.

Трябваше още веднъж да прегазя реката и да стигна до колата, а пръстите на краката трудно ги сгъвах и загубих равновесие, а течението ме наклони и се опрях в един камък, но водата ме заля до над кръста. Ако бях с гащеризона добре, но уви (да не правите като мен). Дълго време след това не можех да се сгрея в колата независимо жегата, която създадох вътре. А и сума неща изпонамокрих в себе си, които трябваше да съхнат по седалките.

Изображение

Равносметката за деня:
Риболов около 2 часа, риби доста (само видяни), преследващи примамката също доста. Атакували примамката 5-6. Уловени риби 0 бр. Значи реката е жива и това беше най-важното за мен и факта, че се потопих в прохладните й прегръдки.

Пуснах репортажа в тази тема, заради магията, която усетих и исках да я предам на всеки един четящ. Това за мен беше успешен риболов, не заради уловените риби - 0 бр., а заради самото им присъствие, от допира с невероятната природа и състоянието на духа, което изпитах тези два часа в планината.

Поздрави и наслука

_________________
Риболовен клуб "Балканка"
http://www.balkanka.bg
Попивай красотата с очите и душата !!!
http://www.concept.bg


Върнете се в началото
 Профил  
 
МнениеПубликувано на: 20 Апр 2013, 22:10 
Offline

Регистриран на: 07 Мар 2014, 09:20
Мнения: 54
Здравейте, приятели!
Днешният ден /събота 20.04.2013 г./ донесе много радостни мигове на бойната група в състав: моя милост, Бат Стан и един агент Явор. Между другото денят тръгна зле, още със ставането се ядосах. Мойта булка си беше решила, че не мога да се отърва от чистенето на днешния ден та ми беше оставила кошчето за боклук да го изхвърля рано, рано....
Ми така де, кой идиот изхвърля боклук в 05.00 часа сутрин? Все пак го взех и това ми беше на кадем. В 6.15 ч. се окозваме на река чербиска кривчица в местността Балъкдере :D Бат Стан и Яворчо ме оставиха да се мъча на едно място, а те самите се качиха около 3-4 км. по-нагоре. Не мина и 10 мин. когато ето тази красавица се опъваше по линията.

Изображение

Много хубава рибка около 30 см. Ето я от друг ъгъл защото малко се освети първата снимка

Изображение

Видеото от пускането на първата рибката нещо си е.... мамата. Започнах да записвам но явно съм натиснал копчето пак и съм направил 2 клипчета. Но на нито едно от двете не се вижда как пускам рибата :axe: тъпанар. Трябва да взема някой урок от Павката.

Стига съм дърдорил глупости. Продължавам с усмивка нагоре, че съм спасил капото и со белото на окото видим едно перспективно вирче. Слизам до него да видя как е хавата, а то самото ме зарадва с две рибки около 27-28 см.

първата
Изображение

втората досущ като предишната с тази разлика,че удари в другия край на вира
Изображение

Продължавам нагоре по реката вече яко надъхан/ и наакан :lol: / Все пак съм хванал 3 риби, а още не са изминали и 30 мин. откакто сме на реката.Продължих нагоре по пътя и виждам един страхотен вир, ама слизане никакво. А са де: да слеза ли да не слеза ли? Не минаха и 5 секунди и вече се пързалях по гъз по 6-7 метров склон осеян с камъни, пръст, кал, къпинови клони абе още ме боли заднико. Ама се оказа, че има защо да ме боли. Предварително се извинявам за полегналата риба на тревата ама немаше как. След като ми клъвна влакното ми се оплете едновременно в ципа на раницата, в клоните и май в обувката на местния разносвач на хляб който зарежда близкото село. Ето я и нея:

Изображение

Добрах се с триста зора до пътя и газ нагоре. Слизам на едно място и хващам още една красавица. Изстудявам ръката и таман да я фотна, Бат Стан реши да се обади по телефона да ме осведоми, че и те са хванали по 3-4 риби. Та мойта мома не ме изчака кат звънна телефона и скочи във водата. По нагоре имаше още рибки едната маломер другата около 30-те санта.

Изображение

Изображение

Рибки си имаше доволно даже предоволно щом рано, рано се отказах от риболова и се отдадох на другото ми хоби красотите около реката. Ето малко от тях надявам се ще ви харесат.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Ето рибките на свобода :D Забележете на първия клип рибата как влиза към дълбокото. Много ме радва като подводница е :

http://www.videoclip.bg/watch?v=191031&start=0:01

http://www.videoclip.bg/watch/191034

http://www.videoclip.bg/watch/191035

Айде един бонус от мен на един уникален вир. Абе както казва Мишо " Който ходи в мола умира" който ходи по такива красиви места ще живее 100 год. най-малко. Накрая на деня дружината се прибра изморена но и доволна. Апнахме, пийнахме, рибки си имаше, абе какво повече му трябва на човек.

http://www.videoclip.bg/watch/191037

Благодаря на Бат Стан и Явор за поредния прекрасен ден в приятна компания.


Върнете се в началото
 Профил  
 
МнениеПубликувано на: 21 Апр 2013, 07:56 
Offline

Регистриран на: 18 Мар 2014, 14:18
Мнения: 570
Е те тва вече е като хората репортаж. Почти. С две забележки:
1. Махаш поне едната снимка. Трябва да знаеш защо.
2. Клиповете не моем ги отвори. Свирни на Мариян да те светне.

Иначе останалото е пирфектно. Знаех си аз, че от тебе ша стане човек. Някой ден.


Върнете се в началото
 Профил  
 
МнениеПубликувано на: 21 Апр 2013, 17:30 
Аватар
Offline

Регистриран на: 06 Мар 2014, 18:00
Мнения: 165
Местоположение: София
Мммммм прекрасно :)
Добре сте вии, ловите риби, а ние с Димо, Боби и жена му се гърбим да чистим яз. Сопот :mrgreen:

Сега се сетих, че с Димо май вече удряме второ поредно капо (не броя откачените).
Особено миналата седмица, рибите направо ни се подиграваха.

Ето ви едно клипче, на една красавица, на която Димо и сервира стръвта пред устата, но отново не ни отраци...



Въпреки това се заредихме с енергия за чистенете вчера, за което ще пусна репортаж по-късно.
Ето още няколко снимки с красоти:

Изображение

Изображение

Изображение

_________________
Мариян Захариев (starlight)


Върнете се в началото
 Профил  
 
МнениеПубликувано на: 03 Май 2013, 14:11 
Аватар
Offline

Регистриран на: 06 Мар 2014, 23:27
Мнения: 201
Местоположение: на реката !!!
Привет колеги,

Дълго чаках почивните празнични дни и ето, че те дойдоха с пълна сила. Бях направил проучване по картата седмица преди настъпването им и още в първия ден на месеца се отдадох на любимото занимание.

Реката беше напосоки избрана взирайки се по картата предварително, но тъй като разстоянието не беше никак малко се наложи да се изстрелям от големия град още по мръкнало. Надявах се да хвана хубава светлина в ранните часове и да нащракам пейзажни снимки. В което и не сбърках. След няколко часа каране бях вече на реката и отваряйки вратата се чу приятното шумене на премятащата се вода. Тъй като се ръководех от картата и нямах представа каква ще е реката, останах приятно изненадан от нивото на водата. Водата не беше от най-ледената, а това беше важно, тъй като в екипировката липсваха ботушите. Бяха налице любимите ми речни сандали. Както всеки път като тръгна за риба екипировката е доста обемна и съм повече като закачалка с накичени пособия. Фотоапарата през рамо, кепът неотлъчно захванат на гърба, въдиците (2 бр. - една на спининг и една ултра лайт за стръв), и два сандвича в елека :) Бях вече готов и се запътих да се потопя в прохладата на планинската река, която беше нова за мен. А тя ме посрещна с такава красота, че дори и сега като затворя очи все едно съм още там :)

Изображение

Изображение

Посрещна ме и първият обитател на това красиво място. Незнам дъжд ли беше валяло или имаше изпарения, но навсякъде беше влажно и предполагам, че и поради тази причина се бяха размърдали земноводните
Изображение

Стигнах и до първото място и веднага заметнах спининговота въдица със закачена блесна на нея, на която предварително бях премачкал контрите, за минимално поражение по евентуално закачените пъстърви, които независимо от размера връщам обратно в реката. Местата се редуваха едно след друго и всяко едно следващо ми се струваше още по-красиво от предходното. Първият половин час нямах индикация за кълване и се спрях малко да поснимам. Гледки уникални. Викам си "Тук трябва да са" :mrgreen: Продължих да зямятам в посока срещу течението блесната във всяко едно перспективно място, с надеждата да се закачи някоя петниста красавица и ето че тя се появи :)
Изображение

Бързо я освободих с предварително охладена ръка и хоп обратно във водата, а тя за нула време се шмугна в дълбокото. Беше риба около 20-22 см. Усмихнах се и продължих нагоре срещу течението. Следваха завои на реката, дълги или широки вирове, а на моменти изглеждащи и доста дълбоки, а по дъното разстелени като килим едри и дребни камъни, идеално укритие за речните обитатели.
Изображение

Изображение

На някои такива спирах за известно време и просто стоях и се потапях в невероятната атмосфера. Чуваха се звуците на пеещите птички, жужащите насекоми и шумът от движещата се планинска вода. Приказно красиво. Слънчевите лъчи започнаха да се прокрадват като отражение по водата и рибите определено са активизираха :) Почти във всяко едно място, в което хвърлях имах преследване на примамката, следваше почукване или направо атака. Рибите започнаха да се появяват една след друга в очертанията на кепа, който започна да влиза в употреба доста често.

Изображение

Изображение

Изображение

Рибите бяха в нормата и около нея и на моменти преминаваха границата от 25 см. Бързо бяха освобождавани и връщани обратно в пенливата вода. Независимо, че рибите не са трофейни и след като съм решил, че ще се връщат незабавно във водата имах желанието и минимално време да излизат от самата нея. Кепът е идеално пособие за тази цел. Рибата си стои в него, откачаш, снимаш евентуално и пускаш обратно. Не се търкаля по камъни, коприви, храсти и т.н. Усмивката започна да грее на лицето ми :). Отново се потяпях в магията на пъстървовия риболов, а това беше важното. Не предполагах обаче, че след съвсем малко време ще се срещна с най-красивата пъстърва, която съм хващал през живота си. Достигнах до един закръглен вир с голяма дълбочина (всъщност като се сетя и дъно не се виждаше). Заметнах блесната и на второто прибиране се закачи една пъстърва, която без да снимам откачих и върнах обратно в територията й. Заметнах отново, диагонално и прибирайки примамката с леко изтичане по течението на водата последва хубав удар и подскоци над водата. Беше пъстърва 30+, но още при самите подскоци се виждаше, че е голяма красавица. Загребах я с кепа и вече можех да я докосна с предварително охладената ръка. Това е най-хубавата пъстърва, която някога съм улавял. Такова струпване на ярки червени точки на живо никога не бях виждал. Щракнах няколко снимки и я върнах обратно във водата, а тясе изстреля като светкавица отново в дълбокото. Каква красота създава природата само. Думи няма човек понякога да я опише, а само да й се наслаждава

Изображение

Изображение

Тази красива риба ми беше достатъчна за целия ден, дори и повече риби да не уловя.

Приятно доволен продължих нагоре по реката, а и без да казвам уникално красивите места продължаваха за следват едно след друго.

Изображение

Изображение

Изображение

Рибите следваха също една след друга, както и редуващите се места

Изображение

Изображение

Изображение

На ето това място ми удари следващата красавица :)
Изображение

Изображение

Обаче, за да е пълна програмата явно не може само риби да се улавят и много сладко би било всичко. Трябваше да е изпъстрено с падания, удряния, свличане по скалите, докато преудолявах следващото препятствие и падане директно във водата заедно с въдиците и фотоапарата. На едно такова падане, едната въдица изчезна. Водата я грабна и я докопах чак в следващия вир в края. Но преди това стабилно си бях изгърмял коляното при едно подхлъзване и цепнал петата от падането в реката. По-нататък по време на предвижването имах още едно пързаляне по склона и отново цамбур в един от вировете, като тогава и един от средните водачи на спининговата пръчка се изкриви стабилно, но остана здрав, а свободната ми ръка е все още изпонадрана стабилно. Всичко това го казвам, защото по такива места е важно наистина да ходят двама души. Определено на тази река, когато и да отида отново, определено ще бъдем двама за по-сигурно. Така при последното падане, където само главата ми остана да стърчи над водата се простих и с кепът :( , който уж на гърба се оказа завлечен от реката, но това го разбрах минута две, докато нареждах монолог от ругатни. Търсих къде ли не, но го нямаше (съжалявам за подаръка бат Димо). Сега определено трябва да се осигуря нов такъв.

Реката ме изпрати в края на деня с цялата си красота.
Изображение

Равносметката за деня беше около 50 уловени балкански пъстърви. Ударите определено бяха над 100. Видяните риби определено бяха повече, които се появяваха като сенки. Размерът им варираше от 18 до 30+, като съм убеден, че има и по-големи :mrgreen:, но друг път ще разбера. Реката определено е жива и се надявам такава да си остане, защото подобни кътчета са вече на изчезване и ако ние не се грижим за запазването им ще останат единствено в спомените ни. Всяка една уловена риба е освобедена преди това с предварително охладена ръка, върната обратно, а куките на примамките премачкани. На стръв имах уловени около 5-6 пъстърви. Всичко останало е на блесна.

Поздрави и наслука на всеки един от Вас :D

_________________
Риболовен клуб "Балканка"
http://www.balkanka.bg
Попивай красотата с очите и душата !!!
http://www.concept.bg


Върнете се в началото
 Профил  
 
МнениеПубликувано на: 08 Май 2013, 09:27 
Аватар
Offline

Регистриран на: 06 Мар 2014, 18:00
Мнения: 165
Местоположение: София
Здравейте колеги,

Първо едно голямо браво на Павката за страхотния репортаж.
Време е и аз да напиша малко в темата за последните ми два излета.

Денят е 1 Май 2013 - ден на труда.
Имах малко време до ранният следобед и реших да проверя една рекичка с цел разузнаване.
Около 9 сутринта бях на реката. Посрешна ето този красавец:

Изображение

Реката беше разкошна (само за Бат Димо :) )

Изображение

Изображение

За съжаление рибки нямаше...
Имам само две почуквания на дребосъци в един по-голям вир и това беше.
Ето го и вирчето:

Изображение

Поразходих се доста по реката, все пак бях на разузнаване.
Стигнах доста на високо, а гледките бяха невероятни...

Изображение

На връщане успях да заснема един дъждовник (мисля че така се нарича) как се опитва да плува :)



Макар и без снимка на риба се прибрах доволен.

Петък 3 Май 2013

Отново на разузнаване, този път малко по-надалече :)
Забих се по един пътища, по които преди нямаше да посмея да тръгна, но нали вече си имам нова кола за риба, трябва да се тества :)

Гледката уникална:

Изображение

Реката, към която се бях запътил се оказа доста пълноводна и мътна.
Нямаше начин да се ходи по нея.

Изображение

Продължих да се катеря и да търся някой по-малък приток.
Най-накрая го намерих. Водата не беше малко, но пък беше бистра.

Изображение

Още с първите няколко замятания се записах:

Изображение

Бях на седмото небе :) Намерих си сам река, в която има рибки.
Обнадежден, че в реката има риба продължих смело нагоре.
Все пак търсим нашенските петнисти красавици :)

Паднаха ми зъбите... Мястото беше рай...

Изображение

Изображение

Изображение

Колкото по-нагоре се движех, толково по-трудно ставаше за ходене, за сметка на това пък ставаше все по-красиво. И аз като колегата Павел успях да падна и да стана целият в кал, вода и пясък, но гледките си заслужаваха и грам не ми пукаше.

Изображение

Изображение

Изображение

Други рибки в тази прекрасна река не успях да хвана, но може и аз да съм калпав.
Знам само, че ще отида отново по тези прекрасни места, само малко да падне водата.
Останах предоволен...

Надявам се репортажа да ви хареса.

_________________
Мариян Захариев (starlight)


Върнете се в началото
 Профил  
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 223 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 23  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
cron
Форума се задвижва от phpBB® Forum Software © phpBB Group
The content of this site is licensed under Creative Commons BY-NC-SA 3.0 License
Copyright (cc) Риболовен клуб "БАЛКАНКА" - Криейтив Комънс BY-NC-SA 3.0