До: Министъра на земеделието и храните Проф. д.с.н. Димитър Фердинандов Греков С копие до: Зам. Министър на ЗХ Г-жа Валентина Маринова С копие до Изп. Директор на ИАРА Г-н Майдън Сакаджиев С копие до: Изп. Директор на ИАГ Г-н Григор Гогов
Уважаеми г-н Министър,
Като председател и от името на федерацията на мухарите в България с подкрепата на регионалните клубове и сдружения в страната ,с безпокойство се обръщам към Вас по отношение на събития, свързани с опазване на рибното богатство и популацията на пъстървовите риби в река Чепеларска.
Както е известно, в района на с. Бачково редовно се провеждат състезания по спортен риболов от различен ранг – клубни, републикански и международни. Част от организацията на тези мероприятия е предварителното зарибяване на участъка за провеждане на състезание с пъстървови риби с оглед на ефективното му провеждане.
Общоприета практика е зарибеният район да се охранява преди и по време на състезанието от организаторите му със съдействие на служителите на ИАРА. Задължителна част от регламента е да се предприеме всичко необходимо за опазване на рибата – използване на куки без контра, правила за изваждане на рибата, както и задължителното и пускане обратно в реката с оглед на нейното приспособяване и последващо размножаване. На практика, след приключване на състезанието реката се „напада“ от недобросъвестни „рибари“, които буквално я обезрибяват – включително и естествената популация от риби. По този начин едно интересно и полезно мероприятие не само губи своя смисъл, но дава обратен ефект.
От 15 до 18 май 2014 г в района на с Бачково предстои ХІІ световно първенство по улов на хищна риба от брега . Във връзка с тяхната организация, в реката ще бъде пуснато отново голямо количество пъстърва. С вашата заповед РД 09-223 от 10.04 2014 се забрани районът от стария римски мост над с.Бачково до първият тунел посока гр.Пловдив в периода от 01 .04 до 31 .05. 2014 г., което със сигурност ще даде възможност на рибите да се аклиматизират и разселят по реката. Но голяма част от пуснатите риби изтичат надолу по реката, където на разстояние от около 500 м. е заустването на река Чая за ВЕЦ Асеновград. Този участък е разрешен за спортен риболов при условия, регламентирани в закона. По наблюдения на участници в съзтезанието, както и на рибари от местните клубове, този участък не само е много уязвим, но е подложен на истински терор, въпреки усилията на служителите на ИАРА. Имайки предвид този факт, както и това, че рибите, които би трябвало да останат след състезанието са истинско богатство за реката, имаме следното предложение:
1. Да се удължи охранявания участък от Рибарника при трети тунел по главния път за Смолян, до заустването на реката за ВЕЦ Асеновград в срокове, упоменати във Ваша заповед. 2. През 2014 г. (а и занапред) за цялото поречие на р. Чая, включително притоците и след изтичане на забраната (01.06.2014 г) пъстървата да бъде в режим „Хвани – пусни“ по примера на други реки в България, където този режим вече дава своите отлични резултати. 3. Да се засили режима на контрол на реката през 2014 с оглед спазване на режима „Хвани – пусни“. Вярваме, че предложените мерки ще доведат до следните резултати:
1. Възстановяне на популацията на пъстървата в река Чая и превръщане на поречието и притоците и в желана туристическа и спортна дестинация. 2. Развитие и популяризиране на ново отношение и култура в средите на българските риболовци с регламента „Хвани – пусни“, което води до опазване като цяло на рибното богатство в България 3. Сериозна стъпка в посока на ефективно съдействие между сдруженията с нестопанска цел и административните държавни органи.
Като Ви благодарим предварително, оставаме в очакване на отговор, и се надяваме във възможно кратък срок на Вашите решения за уреждане изложените проблеми.
|